Hakkımızda

ODTÜ Biyogen Ekoloji Grubu’nun popüler bilim sayfasına hoş geldiniz.

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu (ODTÜ BİYOGEN), 2005 yılında ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü öğrencileri tarafından biyolojiyi ve bu alandaki gelişmeleri topluma tanıtmak için kurulmuştur. Zaman içinde giderek genişleyen, üye ve etkinlik sayısı her geçen sene artan topluluk,  zaman içinde farklı ilgi alanlarına yönelik alt gruplar oluşturmuştur. Bu alt gruplar her yıl bir çok etkinliğe imza atmaktadır. Geleneksel hale gelmiş Aykut Kence Evrim Konferansı bu etkinliklerin en çok katılıma sahip ve en tanınır etkinliklerinden bir tanesidir. Bu büyük etkinlik yanında her yıl topluluğumuz Sinirbilim Günleri, Biyokimya Konferansı  gibi konferanslara imza atmaktadır. Bu gibi bilimsel faaliyetlerin yanında AIDS günü farkındalık etkinlikleri gibi toplumsal farkındalığı arttıracak etkinlikler de düzenlemektedir.

2013 yılında kurulan BİYOGEN Ekoloji Alt Grubu,  üç yıl gibi kısa bir süreye iki ulusal ekoloji  öğrenci konferansı( 5. & 7.UÇEK), çok sayıda bölüm içi seminer(Ekoloji Sohbetleri),  okul çapında seminerler (And Akman İnsana ve Doğaya Saygılı Yerine Ait Mimarlık Sunumu), meşe tüpleme ve korsan ağaçlandırma şenlikleri, çok sayıda arazi gezisi ve bir TÜBİTAK projesi ortaklığı  (EYMİRİMİ TANIYORUM SEVİYORUM KORUYORUM) sığdırmayı  başarmıştır.

Ekoloji Alt Grubu, faaliyetlerini 30 Nisan 2017 de yapılacak olan Astrobiyoloji Konferansı ve ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’ nde yapılan Ekolojik Kampüs Projesi‘ ne destekleriyle sürdürmektedir.

Alt grubumuz enerjisini üyelerinin ilgisinden ve heyecanından, gücünü eşitlikçi yapısından almaktadır. Çalışmalarını gerçekleştirecek morali düzenlediği kermes ve parti gibi etkinliklerden sağlamaktır.

TERRA’yı kurma amacımız; ekoloji grubumuz ile ilgili gelişmeleri, yaptığımız çalışmaları, projelerimizi, grup üyelerimizin yazdığı ve çevirdiği haberleri paylaşarak toplumda ekolojiye dair bilicin artmasını sağlamak ve bir yandan da erişimi kolay bir arşiv yaratmaktır. Ayrıca bizleri  TERRA isimli Facebook ve Instragram hesaplarımız üzerinden de takip edebilirsiniz.